Únor a ledviny - 2.díl

V minulém díle našeho seriálu jsme se věnovali měsíci lednu a s ním spojeného močového měchýře.

Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou v únoru nejcitlivějším orgánem ledviny, které společně s močovým měchýřem a močovou trubicí tvoří močový systém důležitý pro vylučování toxinů z našeho těla.

Hlavníúkolem ledvin je udržet na dobré úrovni a v rovnováze celé hospodářství minerálních látek, kyselin a zásad, výživných látek, vitamínů a hormonů. Ledviny také vylučují škodlivé látky a odpadní produkty (kyselinu močovou) a zároveň udržují vodu a životně důležité látky v organismu.

Podle čínské medicíny ledviny v našem těle hromadí energii jin a jang a poukazují na naší vitalitu. Pokud jsou tyto energie v ledvinách v nerovnováze, může docházet k potížím v partnerské a sexuální oblasti. Naopak přílišná sexuální aktivita nebo častá těhotenství mohou tělo oslabit a vyčerpat energii ledvin, což může vést ke snížení vitality.

Jaké fyzické příznaky a obtíže se mohou objevit při nerovnováze?

- tmavé váčky pod očima

- výraznější chuť na slané

- častěji se mastící vlasy, šedivění či jejich ztráta

- otoky

- bolesti v dolní části zad

- zvýšená lámavost kostí

- předčasné stárnutí

- slabý sexuální rozvoj až sterilita a impotence

Pokud je funkce ledvin a jejich činnost zeslabena, ukládají se v těle toxiny, vápník a vedlejší produkty, které mohou vést např. k ledvinovým kamenům nebo ateroskleróze.

Emoce, které nezpracujeme a nosíme stále v sobě, uvádějí naši energii do nerovnováhy a mohou být základem pro různá onemocnění.

Na emoční úrovni se nerovnováha energií ledvin může projevit:

- strachem

- nedostatkem vůle

- záchvaty paniky

- slabostí

- potížemi s učením a soustředěním

- depresemi

Stresem jsou zatíženy nejen ledviny, ale i nadledvinky, které jsou umístěny na obou horních stranách ledvin a produkují stresový hormon adrenalin. Hrají i důležitou roli při termoregulaci, zvyšování úrovně energie a sexuality.

Jak posílit správnou funkci ledvin?

1) Omezte kyselinotvorné potraviny a nápoje jako káva, černý čaj, bílý chléb, sušenky a jiné sladkosti. Vyhněte se také pšenici a žitu, jelikož také obsahují velké množství kyselin. Naopak zvyšte konzumaci čerstvé ovoce, zeleniny a prosa/jáhly. Vhodné jsou také odkyselující čaje.

2) Dodržujte pitný režim. Je prospěšné pít čistou vodu pokojové teploty. Vyřaďte také alkohol a kávu.

3) Funkci ledvin je vhodné podpořit bylinnými tinkturami (např. ze zlatobýlu, tykve, vrbovky, jehlice trnité, lichořeřišnice, tužebníku a svízele) nebo bylinnými čaji (např. ze zlatobýlu, břízy, kopřivy, jitrocele, truskavce, přesličky a svízele). Kopřiva je též vynikající pokud vás trápí ledvinové kameny a uvádí do rovnováhy správnou funkci nadledvinek.

4) K prohřívání organismu je vhodný zázvorový čaj a zeleninové a masové vývary s velkým podílem kořenové zeleniny. Při potížích s ledvinami se také doporučuje konzumovat ječmen, vepřové maso, datle, řasy a potraviny bohaté na sodík (fazole adzuki, černé a ledvinové fazole a celer). Vhodné je také zařadit do svého jídelníčku ryby, proso/jáhly a pohanku, která má prohřívací schopnost. Sezamová semínky zlepšují kvalitu krve a navrací prošedivělým vlasům původní barvu.

5) Podle tradiční čínské medicíny bychom v zimě měli spíše udržovat a regenerovat energii. Zima tedy není vhodná pro náročnější tělesná cvičení. Nejvhodnějšími aktivitami pro zahřátí a rozpohybování čchi a krve jsou procházky, plavání nebo Tchai-Ťi.

6) Skvělými pomocníky jsou i aromaterapie, koupelové soli, tělové oleje a éterické oleje (např. cypřiš, cedr, fenykl, zázvor, jalovec, tymián). Pomoci mohou také Bachovy květové esence a masáže v oblasti meridiánu ledvin (od klíční kosti po spodní stranu chodidla).

Ledviny můžeme podpořit také s pomocí minerálů.

Pro posílení činnosti ledvin se doporučuje:

Jadeit a Nefrit podporují činnost ledvin pokud se budou nosit jako náhrdelník, přívěsek nebo jiný šperk. Valounky kamenů se přikládají přímo na oblast ledvin. Jadeit a nefrit zamezují usazování škodlivých a toxických látek v močových cestách a tvorbě ledvinových kamenů. Pomáhají získat vyrovnanost a harmonii.

Olivín posiluje vylučovací funkci ledvin. Reguluje odvod toxických látek a odpadních produktů a podporuje vylučování moče. Olivín pomáhá postavit se a vyrovnat se s duševními problémy, které oslabují činnost ledvin.

Serpentin podporuje správnou funkci ledvin. Valounek kamene se přikládá přímo na oblast ledvin. Pozitivní účinky má i nošení náhrdelníku, přívěsku či jiného šperku ze serpentinu.

Březen patří dle čínské medicíny žlučníku a na něj se zaměříme v příštím článku.

V každém případě je třeba při přetrvávání obtíží, nebo dokonce jejich zhoršení, vyhledat lékaře!