JAK SE ZNAČÍ STŘÍBRO

Stříbro

Stříbro a zlato jsou ušlechtilé kovy, které vynikají svými vlastnostmi, jako jsou snadné zpracovánívysoký lesk a trvanlivost. Tyto přednosti je předurčily k výrobě šperků.

Samotné stříbro je poměrně měkké a náchylné k tmavnutí při styku s lidským potem a sírou v atmosféře, která se do ovzduší dostává například při spalování uhlí. Pro zamezení tmavnutí se stříbro slévá s jinými kovy, které zlepšují nejen jeho mechanické, ale také vzhledové vlastnosti. Klenotnické slitiny stříbra jsou tvrdší, pevnější a obsahují přes 90 % ryzího stříbra, které je doplněné většinou mědí. I přes veškeré úsilí a šetrnou péči se šperky při běžném nošení zašpiní, ztmavnou a ztratí svůj lesk. Nežádoucího zašednutí a ztmavnutí šperku se však můžete snadno zbavit jeho vyčištěním pomocí speciálních čističů na stříbro.

Puncovní zákon

Puncování šperků komponentů z drahých kovů upravuje puncovní zákon č. 539/1992 Sb., který je poměrně obsáhlý a jehož celé znění naleznete na stránkách Puncovního úřadu. Pro přehlednost jsme pro vás vybrali jeho nejdůležitější části.

Ryzost označuje obsah čistého drahého kovu ve slitině, ze které je daný komponent či šperk vyroben. Ryzost se vždy vyjadřuje v tisícinách (1/1000). Obsah ryzího stříbra nebo zlata ve šperku, komponentu či řetízku udává tzv. ryzostní značka.

Nejčastěji se můžete setkat se stříbrem o ryzosti 925/1000, jež můžete znát též pod názvem sterlingové stříbro. Tato klenotnická slitina obsahuje 92,5 % ryzího stříbra a zbylých 7,5 % obsahu tvoří nejčastěji měď.

Ryzost zlata se oproti stříbru udává převážně v karátech. Zákon však karáty převádí a udává je v tisícinách, stejně jako u stříbra. Čisté 24karátové zlato neobsahuje žádné příměsi a jeho ryzost je definována jako 999/1000. Používá se mimo jiné na pokovování stříbrných komponentů, které následně funguje jako ochranný film proti nežádoucímu tmavnutí stříbrného kovu.

Puncování

Punc informuje zákazníka o pravosti a ryzosti šperku či komponentu. Polotovary a hotové klenotnické, zlatnické i stříbrnické výrobky se označují speciálními značkami, které se nazývají puncy. Samotné označování se provádí ražbou nebo laserem a celému tomuto procesu se říká puncování.

puncovni list 1

Typy punců

  • Výrobní značka je zaregistrována na Puncovním úřadu a lze podle ní dohledat výrobce šperku. Nejčastěji se jedná o dvě až tři písmena.
  • Český státní punc je specifický obrazec s číslem. Tvar puncu prozrazuje, z jakého kovu a o jaké ryzosti bylo zboží zhotoveno. Na některých špercích můžete objevit navíc ryzostní značku, která ovšem není v tomto případě povinná. Zboží označené českým státním puncem má ověřenou, státem garantovanou ryzost.
  • Ryzostní značku obvykle tvoří tři číslice, které označují číselný podíl ryzího kovu ve slitině.

 

Povinně musí být značeno puncem zlaté zboží těžší než 0,52 gramu a stříbrné zboží, které váží více než 3,49 gramů. Lehčí komponenty či šperky spadají do kategorie podlimitního zboží. To by ovšem mělo být označeno alespoň ryzostní značkou. Výjimku pak tvoří drobné komponenty, kde není značení ryzostní značkou z technologických důvodů možné.