Tajemná krása lapačů snů

Lapače snů jsou uměním a řemeslem původních amerických obyvatel. Utkány z větviček, zvířecích šlach a peří se zavěšovali nad kolébkami novorozenců pro jejich klidný a nerušený spánek.

Noci jsou prosyceny sny a sebemenší pohyb peříček naznačuje příchod dalšího dobrého snu. Dobré sny sklouznou po peříčkách do duše spícího, zatímco zlé sny se zachytí v síti lapače a jsou zničeny ranním úsvitem.

Lapač snů

Původně byli lapače snů tkány z větviček červené vrby a vláken ze stonků kopřiv. Červenou vrbu jakožto větvičky z dřínu je možné nalézt na mnoha místech Spojených Států. Tyto větvičky jsou sbírány čerstvé a jsou sušeny v kruhu nebo ve spirálovitém tvaru v závislosti na jejich dalším využití. Používáno bylo peří a polodrahokamy, jeden drahokam pro každou síť.

 

Jednotlivé části lapačů snů mají svůj význam.

Kamínek uprostřed síťky znázorňuje „vlastní já“ lidské bytosti. Indiáni věří, že se sny snaží najít každého člověka a „vlastní já“ je třeba chránit, především před negativní energií.

Kruh lapače snů má 2 významy: představuje svět s vesmírem a „vlastní já“. Je to první překážka pro negativní síly, které se na spícího snaží dostat. Kruh má zadržovat negativní energii.

Peříčka jsou přivázána ke kruhu. Zachytávají vesmírnou energii a sny a dopředu je filtrují. Noční můry jsou odraženy pryč a dobré sny jsou přeneseny do síťky. Ta také zachytí všechnu negativní energii, která by přece jen přes pírka prošla.

Síť s uzlíky je v lapači snů to nejdůležitější! Chytá děsivé sny a negativní síly. Indiáni totiž věří, že negativní energie, která se v síti zachytí, zabloudí a nenajde cestu ke kamínku uprostřed, tedy k lidské bytosti. Symetrie sítě symbolizuje harmonii.

Lapač snů

Lapače snů jsou také dobré jako regulátory proudění energie čchi a jako ochranné symboly. Termín čchi pochází ze staré Číny. Jedná se o primární substanci vesmíru, bytí ve všech podobách. V běžném užití je chápána jako biologická vitální síla. Čchi tvoří podstatu tradiční čínské medicíny a akupunktury. Čchi má dvě složky, jin a jang. Ve zdravém těle je oběh čchi nenarušený a poměr jin a jang je harmonický. Pokud dojde ke stagnaci čchi, je oběh narušen a může dojít až k nemoci. Narušené proudění čchi přímo v jednotlivých drahách (meridiánech) se snaží napravit akupunktura nebo akupresura. Je třeba zdůraznit, že převažující pohled je ten, že čchi je čistě hypotetický koncept.

Pro ochranu zavěste lapač snů nad postel, pro zlepšení energie čchi na stěnu.

Pokud chcete rozptýlit škodlivé energetické toky, doporučuje se zavěšení do středu místnosti

Indiánský lapač snů

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.