Levandule lékařská – královna fialové barvy

Téměř každý z nás zná fialově kvetoucí aromatickou rostlinu, která se v současné době stává velmi populární. Jedná se o vytrvalou bylinu, jejíž pěstování v České republice je stále četnější. Výše jmenovaná bylina tvoří polokeře či keříky, které mají dřevnatější stonky a najde široké využití jak v kuchyni tak ve zdravotnictví. Rádi byste se o této zázračné bylince dozvěděli více? Tento článek je určen právě Vám.

PĚSTOVÁNÍ

Výše jmenovaná bylina je nenáročná na pěstování na naší zahradě. Tato má ráda kamenitou půdu a hojný přísun slunečních paprsků, avšak rostlina musí být chráněna před silným větrem. Pro úspěšné pěstování je nutno keřík zaštipovat pro její lepší růst.

DOBA SKLIZNĚ

Lístky byliny sklízíme od jara do podzimu a celé stonky i s květy trháme před rozkvětem, kdy je svazujeme do malých kytiček a necháme je zavěšené ve volném prostoru. Lístky sušíme na stinném místě (nikoliv na přímých slunečních paprscích!) a poté skladujeme v papírových či látkových sáčcích.

PRAKTICKÉ VYUŽITÍ

Levandule je hojně využívána jako koření, kdy můžeme použít jak její čerstvě natrhané lístky, tak i lístky sušené. Jmenovaná bylinka je také často zpracovávána do podoby limonád, sirupů, čajů a vyskytuje se také jako součást sušenek či dezertů.
Další četné využití najde taktéž jako dekorace při vyhotovování svíček a vonných sáčků. Jako každá bylina najde svoje místo také ve zdravotnictví.

Pytlíček s levandulí

ÚČINKY NA ZDRAVÍ

Shora jmenovaná bylina obsahuje účinné látky, kterými jsou například třísloviny, pryskyřice, hořčiny a silice, díky nimž jsou její účinky na naše zdraví tak pozitivní.

Levandulový čaj pomáhá na mnoho druhů neduhů, zejména však je lékem na nespavost, nervozitu, stres a migrény. Již v dřívější době bylo zvykem mít v šatníku či pod polštářem látkový pytlíček s levandulí pro klidnější a rychlejší usínání. Bylina je neméně nápomocná při nachlazení, chřipce, angíně a žaludečních problémech.

Co se týká využití různých levandulových tinktur a olejů, tyto mají kladné účinky zejména na popáleniny a záněty, pomáhají při revmatických bolestech a dně. Vůně levandulového oleje taktéž odpuzuje vlezlý hmyz jako jsou komáři a mouchy.

Pěstování levandule
 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.