Základem tradiční čínské medicíny je rovnováha mezi energiemi jin a jang, které v těle proudí drahami zvanými meridiány. Pokud je energetická rovnováha narušena, dochází snáze k onemocnění. Nerovnováha mezi těmito energiemi bývá prvotní příčinou nemoci.
Z pohledu tradiční čínské medicíny je v lednu nejcitlivějším orgánem močový měchýř. Močový měchýř je jangovým orgánem, který patří k elementu vodu. Jeho opačným jinovým orgánem jsou ledviny, které společně s močovým měchýřem a močovou trubicí tvoří močový systém. Tento systém je důležitý pro vylučování toxinů z těla.
Močový měchýř reaguje na fyzické dráždění (např. prochladnutí), ale také na naše emoční rozpoložení.
A jaké emoce mají přímý vliv na jeho správné fungování?
Jsou to především:
- strach a obavy
- pocit hledání opory a jistoty
- strach z nejistoty
- problém komunikace s opačným pohlavím
Na emoční úrovni se nerovnováha může projevit podrážděním, vztekem a strachem (často v rovině partnerských vztahů), silnou citlivostí, pláčem, nedůvěrou, depresí a bráněním volného toku v procesu myšlení.
Na funkci močového měchýře mají nejvíce negativní dopad následující vlivy:
- prochladnutí a s ním spojený pocit chladu od nohou
- nadměrná konzumace živočišných bílkovin
- nadměrná konzumace bílého rafinovaného cukru
- používání velmi ostrého koření a přemíra soli
- konzumace velkého množství kávy nebo alkoholu
- neustálý strach
Akupunkturní dráha močového měchýře prochází přes zadní část hlavy, krk, celá záda, po hýždích, stehnech a lýtkách až k prstům u nohou.
Při disharmonii energie se mohou objevit fyzické potíže jako slabá funkce a kontrola močového měchýře, napětí svalů podél páteře a na zadní straně nohou a kyčlí, ústřel, slabý krevní oběh, zóny chladu u páteře, bolest hlavy a pocení.
Jelikož močový měchýř slouží k vylučování odpadních látek z těla ven, jeho stav tedy poukazuje na to, jak umíme nechat odejít ze života staré bolesti a křivdy. Schopnost přijetí a přizpůsobení se je klíčové pro činnost vylučovací soustavy.
Jak posílit správnou funkci močového měchýře?
1) Dodržujte pitný režim – čistá voda a bylinné čaje (např. urologickým)
2) Omezte příjem cukru v potravě a v nápojích
3) Buďte v teple a teple se oblékejte
4) Konzumujte potraviny pro posílení prvku vody – sytější strava bohatá na tuky a vitamíny, vhodné jsou polévky, abychom prohřívali organismus, obzvláště zeleninové s velkým podílem kořenové zeleniny. Vhodné je také zařadit do jídelníčku luštěniny, ječmen, pohanku a datle.
5) Aromaterapie – éterické oleje, které působí antibakteriálně a hojí infekce urogenitálního systému
Močový měchýř můžeme podpořit také s pomocí minerálů:
Při urologických potížích se doporučuje:
Achát pomáhá k léčbě chronických a akutních zánětů močového měchýře. Vhodný je valounek, který se přikládá na oblast stydké kosti. Achát je kamenem stability, a proto pomáhá překonávat všechny krize a těžkosti.
Akvamarín pomáhá převzít kontrolu nad funkcí močového měchýře a také nad těžce překonatelnými životními oblastmi. Kámen je vhodné nosit dlouhodobě jako náhrdelník, přívěsek nebo náramek.
Granát pyrop pomáhá při oslabení činnosti močového měchýře a také překonávat obtížné životní situace. Je vhodné ho přikládat nad stydkou kost nad oblastí močového měchýře.
Heliotrop pomáhá při akutních zánětech močového měchýře. Tyto záněty obvykle vyžadují klid na lůžku, a proto by kámen měl být položen vedle. Rovněž pomáhá překonávat snadněji těžká životní období.
Nefrit a modrý chalcedon pomáhá při zadržování moče. Podporuje průchod všeho zadrženého a na duševní úrovní pomáhá zůstat pohyblivým a aktivním. Oba kameny by se měly dlouhodobě nosit jako náhrdelník, přívěsek nebo náramek.
Únor patří dle čínské medicíny ledvinám a na ně se zaměříme v příštím článku.
V každém případě je třeba při přetrvávání obtíží, nebo dokonce jejich zhoršení, vyhledat lékaře!