Éterické oleje - vlastnosti, účinky a recepty

Éterické oleje jsou vysoce koncentrované bylinné esence, které se díky svým čistě přírodním, aromatickým a účinným vlastnostem již po staletí osvědčují jako skuteční tvůrci nálad. V každé kapce oleje je koncentrovaná síla z duše přírody, která se může pozitivně dotknout naší duše. Jen díky svému intenzivně vonnému účinku mohou éterické oleje odlehčit naší náladu a uvolnit naše smysly. Které vůně z přírody nechaly v minulosti rozkvést Vaše pocity, Vaše emoce, Vaší duši?

Vzpomínáte si na vůni čerstvě nakrájeného citrusu, na jemnou vůni kvetoucí růže nebo na Vaši poslední procházku levandulovým polem? Pak jste již zažili kvalitu aromatických éterických olejů. Nenechte tyto voňavé vzpomínky vyblednout. Určete si zcela individuálně a pomocí přírodní síly éterických olejů, jak pozitivně ovlivníte Vaši pohodu. Prožívejte to den za dnem, bez ohledu na to, kdy a kde se zrovna nacházíte.

 

ÚČINNÝ POSILOVAČ NÁLADY

Čichem a vdechováním molekul vůně se aktivují určité oblasti mozku. Spustí signál, který čichový nerv okamžitě přenáší do limbického systému. Tam, kde mohou být spuštěny naše pocity a emoce a kde lze naši náladu pozitivně ovlivnit.

 

DVĚ METODY ZÍSKÁVÁNÍ OLEJŮ

Éterické oleje se tvoří v olejových žlázách a ukládají se v rostlinné tkáni. Pokud například otřete list máty peprné, olej vytéká a naše ruce jsou pokryty silnou vůní. Klíčem k získání a udržení této silné vůně je destilace.

  • Parní destilace

Nejčastější metodou získávání olejů je parní destilace. Zde se éterické oleje extrahují z rostlinného materiálu tepelným způsobem.

Rostlinou prochází pára nebo je přímo přelitá vodou a zahřívá se, tím vzniká horká pára. Éterický olej stoupá spolu s párou. Poté se olej stává v chladící spirále opět kapalným a kape do sběrné nádoby, kde se olej odděluje od vody, stoupá na hladinu a lze ho plnit do lahví.

  • Lisování za studena

Lisování za studena je alternativní metodou extrakce éterických olejů. Pomocí tohoto procesu se například extrahují oleje z vnější slupky citrusového oleje.

Kůra se lisuje mechanicky, éterický olej může z ovoce uniknout. Poté se olej oddělí od vody obsahující šťávu a čistý olej lze odsát.

 

ZÁKLAD PŮSOBENÍ VŮNĚ

Éterické oleje a jejich individuální vůně se dělí do tří kategorií: hlavní, srdeční a základní nota.

Do které kategorie olej spadá záleží na příslušné vůni. Hlavní nota je prchavá a lehká (např. citrón, pomeranč, bergamot, eukalyptus, máta), zatímco srdeční nota se rozvíjí pomalu a výrazně (např. levandule, tymián). Nejdéle se rozvíjí základní nota a voní většinou zemitě (např. cedr). Pokud jednotlivé oleje smícháte, společně rozvíjejí své aroma a vytvářejí harmonický zážitek z vůně.

Éterické oleje

Citrónový a pomerančový olej

Citrónový a pomerančový olej pochází z Argentiny, z oblasti Concordia, kde se ovoce pěstuje již 20 let a to výhradně ekologicky a bez pesticidů. Olej se získává lisováním ovocných slupek za studena.

Osvěžující vůně citrónu aktivuje Vaše smysly a přináší do Vašeho života vzrušení. Citrónový olej je vysoce motivující a osvěžující.

Ovocná svěží vůně pomerančového oleje se postará o dobrou náladu a vnitřní pohodu.

 

Recept „Plno energie“

K namíchání vlastního tělového/masážního oleje pro energii stačí nakapat 10 kapek citrónového oleje a 40 kapek pomerančového oleje do pečujícího oleje a krátce protřepat.

Éterický olej Pomeranč

Bergamotový a eukalyptový olej

Bergamotový olej pochází z Itálie, z družstva v Kalábrii. Toto družstvo se specializuje výhradně na pěstování bergamotových stromů. Olej se získává lisováním ovocných slupek za studena.

Bergamotový olej má osvěžují vůni, která Vám dodá vnitřní klid, budete v kontaktu sami se sebou.

Eukalyptový olej pochází z Portugalska, jižně od Lisabonu, kde je vyráběn rodinnou firmou. Olej se získává parní destilací listů a větviček.

Osvěžují a vitalizující vůně eukalyptového oleje Vás bude motivovat, abyste zůstali silní a soustředění.

 

Recept „Pro energický start“

K namíchání vlastního osvobozujícího tělového/masážního oleje stačí nakapat 40 kapek eukalyptového oleje, 8 kapek mátového oleje a 2 kapky tymiánové oleje do pečujícího oleje a krátce protřepat.

Éterický olej Eukalyptus

 

Mátový a levandulový olej

Mátový olej pochází severně od Delhi v Indii a získává se parní destilací listů.

Mátový olej je osvěžující a aktivuje Vaše smysly, podporuje koncentraci a dodává vnitřní sílu.

Levandulový olej vyrábí družstvo v Bulharsku a získává se parní destilací listů a větviček.

Levandulový olej má uklidňující vůni a napomáhá dobrému spánku.

 

Recept „V rovnováze“

K namíchání vlastního harmonizujícího tělového/masážního oleje stačí nakapat 20 kapek bergamotového oleje a 30 kapek levandulového oleje do pečujícího oleje a krátce protřepat.

Éterický olej Levandule

 

Tymiánový a cedrový olej

Tymiánový olej vyrábí rodinná firma poblíž španělské Murcie a získává se parní destilací kvetoucích větviček.

Tymiánový olej s revitalizující vůní podporuje soustředění a dodává sílu zůstat aktivní.

Cedrový olej se vyrábí v Maroku a získává se parní destilací dřeva z kmene. Atlasové cedrové stromy jsou chráněny státem a jen velmi omezený počet je každoročně uvolňován na kácení a je kompenzován zalesňováním. Kmeny stromů se zpracovávají pro nábytkářský průmysl. Piliny, které vzniknou při řezání, pak přímo na místě zpracovává rodinná firma.

Cedrový olej je uzemňující a napomáhá k posílení a stabilitě nálady.

 

Recept „Čistá relaxace“

K namíchání vlastního uklidňujícího tělového/masážního oleje stačí nakapat 36 kapek levandulového oleje, 12 kapek bergamotového oleje a 2 kapky cedrového oleje do pečujícího oleje a krátce protřepat.

Éterický olej Cedr