Vzhledem k dlouhodobé nemoci v rodině (chemoterapie) mohou mít zásilky několik dní zpoždění. Pokud potřebujete balíček doručit přednostně, prosím o poznámku k objednávce. DĚKUJI, ŽE NADÁLE PODPORUJETE MŮJ E-SHOP.

Citrín – vlastnosti, druhy, účinky

Průhledná nažloutlá či zlatá odrůda křemene – citrín. Medově žlutá až hnědá barva citrínů láká lidstvo po tisíciletí, ale je toho mnohem více, čím nás může tento kámen zaujmout.

Název poměrně přiléhavě pochází z francouzského slova „citron“, což znamená citrón. Jako první jej znali Řekové v době okolo 300 let před naším letopočtem. Přírodní bledě žlutý citrín je poměrně vzácný, častěji se vyskytuje světle žlutý. Existuje také oranžově zabarvený citrín, který se hojně pohybuje na komerčním trhu a vzniká tepleným upravením ametystu.

Vlastnosti citrínu

Co přesně způsobuje zabarvení citrínu, není dodnes úplně jasné. Dříve se myslelo, že je to kvůli železu, avšak tato teorie již byla vyvrácena.

Dle barvy se odlišují:

Madeira – sytě oranžové až s červenými odlesky

Palmeiry – oranžově jantarové zbarvení

Někdy mohou přírodní citríny přecházet do záhnědy

Většina dnešní zásoby pochází z Brazílie, Madagaskaru a Bolívie a jejich vzhled bývá často tepelně upravován. Při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření může vyblednout.

Celkově je poměrně odolný vůči běžnému poškrábání a normálnímu opotřebení, je nutné jej chránit pouze před silnými nárazy a hrubými škrábanci. Jako jeden z mála kamenů nepotřebuje čistit. Dokáže negativní energii pohltit a následně rozptýlit.

 

Citrín

 

Účinky citrínu

Vlastností citrínu je celá řada a jeho účinnost vyplývá z jeho složení. Je to křemen složený z oxidu křemičitého, který se nalézá i v lidském těle. Z toho důvodu jeho vibrace snadno rezonují s naší přirozenou energií.

Umělci jej využívají pro podporu své kreativity, psychologové a personální pracovníci zase pro zlepšení a uchování příznivých mezilidských vztahů i soudružnosti a naopak zastavení žárlivosti a zášti. Pomáhá také při nervozitě a poruchách trávení.

Je však pravdou, že v případě některých lidských povah může naopak umocňovat agresivitu. Není vhodný pro ty, kteří mají příliš ohnivou a temperamentní povahu. Vyhýbat by se mu měli také ti, kteří mají příliš hádavou nebo pomlouvačnou náturu.

Na tělo působí citrín blahodárně. Udržuje zdravou pokožku, nehty, vlasy a mírní alergické příznaky. Považuje se za dobrý talisman posilující sebevědomí a pocit bezpečí.

 

Citrínová drúza

 

Použití citrínu

Údajně pomáhá získávat a udržovat bohatství. Jedná se o kámen hojnosti a úspěchu. Mimo to má ale podporovat také štědrost a sdílení štěstí. Noste jeden žlutý citrín v peněžence, abyste přilákali peníze a zastavili jejich nepřiměřený odliv.

Kromě nošení v peněžence se z tohoto kamene vyrábí také šperky a náramky, které můžete mít vždy při sobě. Vyberte si z naší nabídky citrínových náramků.

Další možností je umístit jej ve svém domově např. na poličku do dřevěné misky. Aby jeho účinek byl co nejlepší, měl by být uprostřed místnosti. Takto by měl do celého prostoru přinést světlo, pozitivní teplo a veselí. Žlutá je přece barva slunce a světelné energie.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.buddhanaramek.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.